Zapraszamy na bezpłatne spotkania grup wsparcia online dla osób (klikając w nazwę przeniesiesz się do opisu danej grupy):
Więcej informacji o poszczególnych grupach wsparcia znajdziesz poniżej.
Spotkanie grupy wsparcia nie ma zdefiniowanych wcześniej tematów, wyłaniają się one naturalnie z wypowiedzi i potrzeb osób uczestniczących. Na spotkaniu grupy można, ale nie trzeba zabierać głosu, jednak aktywne uczestnictwo w grupie pomaga w osobistym rozwoju, radzeniu sobie z codziennymi trudnościami i zmniejsza poczucie osamotnienia.
Możesz doświadczyć bezpiecznej przestrzeni, bez oceniania i komentowania Twojej osoby, Twoich wyborów, preferencji, wyzwań i trudności. Możesz podzielić się swoimi trudnościami, wyzwaniami, nazwać je i opowiedzieć o nich na głos. Możesz posłuchać o doświadczeniach innych osób i ich sposobach radzenia sobie i dzięki temu zwiększyć poczucie wspólnoty. Możesz podzielić się swoim doświadczeniem, które będzie cenne dla innych osób uczestniczących.
Podobieństwo historii i przeżyć osób uczestniczących mogą zmniejszać poczucie emocjonalnej izolacji. Z kolei indywidualne doświadczenia pozostałych osób uczestniczących pomagają w dostrzeżeniu innej perspektywy patrzenia na swoje trudności, czy też w uzyskaniu wiedzy i wskazówek na temat różnych sposobów radzenia sobie z nimi.
Pomagając innym, naturalnie pomagasz także sobie – wzbudzanie nadziei, empatyczne rozumienie i dodawanie odwagi innym, może pozytywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości i sprawczości.
Grupa wsparcia stanowi jedną spośród form pomocy psychologicznej. Ważne jest jednak by pamiętać, że grupa wsparcia nie jest grupą terapeutyczną, może wspomagać pracę terapeutyczną, ale jej nie zastępuje.
Ta grupa wsparcia została stworzona z myślą o osobach spod parasola Bi+. Do udziału zapraszamy osoby biseksualne, panseksualne, poliseksualne, omniseksualne, ale także osoby, które nie używają wobec siebie żadnego z tych określeń, ale mogą odczuwać pociąg seksualny i/lub romantyczny do osób więcej niż jednej płci.
Poniżej znajdziesz przykłady tematów, które możesz wnieść na grupę wsparcia:
Termin najbliższego spotkania: 14.11.2023 (wtorek) 18:00-21:00
Aby wziąć udział w spotkaniu grupy wsparcia online dla osób Bi+ należy zapisać się poprzez ten formularz.
Anna Dąbek – psycholożka i seksuolożka, pracującą w nurcie pozytywnej seksualności. Ukończyła jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku psychologia oraz studia podyplomowe „Seksuologia praktyczna” na SWPS w Poznaniu. Przeszła European SAR – Treningu Ponownej Oceny i Restrukturyzacji Postaw wobec Seksualności (Sexual Attitude Reassessment and Restructuring Training), który pozwala doświadczyć różnorodności naszej seksualności. Ukończyła szkolenie z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Aktualnie jest w trakcie rocznego szkolenia z terapii poznawczo-behawioralnej dla osób dorosłych. Więcej o prowadzącej znajdziesz tutaj.
Ta grupa wsparcia została stworzona z myślą o osobach spod parasola transpłciowości. Do udziału zapraszamy osoby transpłciowe, niebinarne, ale także osoby, które nie używają wobec siebie żadnego z tych określeń, ale wiedzą/czują, że ich tożsamość płciowa odbiega od tej przypisanej przy urodzeniu.
Na spotkaniach naszej grupy wsparcia można swobodnie rozmawiać o sprawach ważnych dla osób uczestniczących, między innymi o:
Termin najbliższego spotkania: 28.11.2023 (wtorek) 18:00-21:00
Aby wziąć udział w spotkaniu grupy wsparcia online dla osób Trans należy zapisać się poprzez ten formularz.
Marta Grodziska – psycholożka, seksuolożka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zdobyła tytuł magistra psychologii ze specjalnością psychologia kliniczna. Ukończyła studia podyplomowe „Seksuologia Kliniczna – Opiniowanie, Edukacja, Terapia” również na UAM w Poznaniu. Aktualnie jest uczestniczką 4-letniego kursu psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Akademii Motywacji i Edukacji. Więcej o prowadzącej znajdziesz tutaj.
Ta grupa wsparcia została stworzona z myślą o wszystkich osobach LGBTQIAP – lesbijkach, gejach, osobach bi+, transpłciowych, queer, interpłciowych, aseksualnych i panseksualnych.
Grupa wsparcia to idealna przestrzeń do omówienia tematów takich jak:
Termin najbliższego spotkania: 19.11.2023 (niedziela) 16:00-19:00
Aby wziąć udział w spotkaniu grupy wsparcia online dla osób LGBTQIAP należy zapisać się poprzez ten formularz.
Michał Kaluga – psychoterapeuta, psycholog, seksuolog. Absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej, gdzie zdobył tytuł magistra psychologii ze specjalnością psychologia kliniczna. Ukończył studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Odbył również szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie psychodynamicznym w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”, gdzie obecnie przygotowuje się do procesu certyfikacji. W Otwartej Przestrzeni współprowadził grupę terapeutyczną dla osób LGBTQIA. Więcej o prowadzącym znajdziesz tutaj.
Wszystkie zasady znajdziesz w Regulaminie.
Grupy wsparcia prowadzone są w ramach projektu „Profesjonalne ogólnopolskie wsparcie psychologiczne dla osób LGBTQIAP” realizowanego z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Zobacz pozostałe projekty realizowane dzięki temu Programowi.