Został on stworzony na podstawie „Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa” Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz dokumentów „Guidelines for Psychological Practice With Lesbian, Gay, and Bisexual Clients” i „Guidelines for Psychological Practice With Transgender and Gender Nonconforming People” wydanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.
Na potrzeby niniejszego Kodeksu przyjęto definicje, które mają na celu uproszczenie jego treści:
W centrum zainteresowania i oddziaływań osób wykonujących zawód Psychologa (oraz zawody pokrewne) znajduje się człowiek. Ze względu na niesymetryczny charakter relacji między Psychologiem_żką oraz jego_jej Klientem_tką, wynikający z przewagi kompetencji interpersonalnych po stronie Psychologa_żki, konieczne jest kierowanie się przez niego_ą szczególnymi zasadami etycznymi.
Dobro drugiego człowieka jest naczelną wartością dla Psychologa_żki. Niesienie pomocy innym w rozwiązywaniu trudności życiowych, osiąganiu lepszej jakości życia, rozwoju indywidualnych możliwości oraz ulepszaniu kontaktów międzyludzkich jest celem jego_jej działalności.
Psycholog_żka akceptuje prawo każdego człowieka do kierowania się własnym systemem wartości, wolności wyboru, jak również prawo do intymności. Psycholog_żka jest świadomy_a skutków, jakie przynosi lub może przynieść w przyszłości jego_jej oddziaływanie – ostatecznie powinny to być skutki pomyślne dla odbiorcy lub odbiorców tych oddziaływań. Na Psychologu_żce ciąży odpowiedzialność za następstwa tych oddziaływań. Granice ingerencji Psychologa_żki wyznaczone są jego_jej wiedzą i doświadczeniem oraz celami i oczekiwaniami formułowanymi przez Klientów_ki.